Hayali Fikirler, Web Tasarım

Güvenli Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Web tasarımında en önemli konuların başında güvenlik gelmektedir.

Sitenizde yer alan içeriklerin çalınmaması, kopyalanıp başka amaçlarla kullanılmaması için çalıştığınız web tasarım ajansının güvenlik konusunda deneyimli ve yetkin olması çok önemlidir.

Özellikle web siteniz ile sosyal medya hesaplarınız entegre çalışıyor ise güvenlik konusu bir kaç kat daha önemli hale geliyor. Web sitenizde olan bir açık sebebiyle sosyal medya hesaplarınızı çaldırabileceğinizi unutmayın.

Bir web sitesine ve içeriğine ne kadar çok vakit ayırırsanız, siteniz arama motorlarında ve sitenizi ziyaret eden kullanıcıların gözünde o kadar değerli olacaktır.

Henüz tam değiştiremediğimiz bir yanlış düşünce var: “Sitemde insanlar iletişim bilgilerimi görsün, Google Maps haritadan adresimi görsün. Cep telefonundan kullanıldığında Google Maps haritadan tıklayınca hemen haritalar açılsın ve tarif çıksın bana yeter.”

İnternet, hayatımızı ele geçirdikçe, her şeyi oradan arar, bulur ve sorar oldukça farklılaşma ve üst sıralarda yer alma ile “beni hızlı bulsun” mantığı daha çok kendini hissettiriyor. Zaten SEO konusunun ortaya çıkışı ve git gide önemli olmasının yegâne sebebi de bu.

Sitenizde kısaca bir güvenlik taramasını sizlerde yapabilirsiniz. Web adresinizi tarayıcınıza yazın ve sol üst köşede yer alan kilit işaretini kontrol edin. Sitenizde geçerli ve güvenli bir SSL sertifikası varsa kilit kapalı veya yeşil renkli olacaktır.

  1. Kilit işareti varsa o site güvenlidir.
  2. Yuvarlak içinde ünlem işareti varsa bilgi veya güvenli değil demektir.
  3. Kırmızı üçgen içinde ünlem işareti varsa güvenli değil veya tehlikeli demektir.

Ücretsiz web sitesi tanı hizmetimiz ile web sitenizin içeriklerinin güvenli olup olmadığını detaylı olarak tarıyor ve size bir rapor sunuyoruz.

Güvenlik Sertifikası Nedir?

Bağlantı güvenliği (HTTPS) kullanılan bir web sitesine girilirse sitenin kimliğini tarayıcılara (örneğin; Chrome, Safari, Opera…) kanıtlamak için bir sertifika kullanmak zorundadır. Bu sertifikaya SSL (Secure Sockets Layer) sertifikası denir. Google Chrome tarayıcısı güvenilirliği kanıtlanmış kuruluşlardan alınan sertifikaları almayı zorunlu tutar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir